Ugrás a tartalomra

HÁZIREND
I. Az intézmény belső rendje

Belépés a kórház területére

A kórház területén a kórházi dolgozókon és a bent fekvő betegeken kívül csak hivatalos célból (vizsgálatra, ügyintézés, adatszolgáltatás, a beteg behozatala vagy hazavitele, stb.) lehet tartózkodni, mely esetekben elsősorban reggel 8.00 órától délután 16.00 óráig lehet a kórházat megkeresni.

A kórház területére 18.00 órától másnap reggel 7.00 óráig csak beutalóval vagy belépési engedéllyel lehet belépni. Ennek hiányában a portásnak a keresett osztályon, szakterüle-ten (személynél), telefonon tájékozódnia kell a belépés indokoltsága felől. Este 18.00 óra után a kórház dolgozóin, a beutalt betegeken és közvetlen hozzátartozóin, illetve kísérőin kívül idegen nem, vagy csak igazgatói engedéllyel léphet a kórház területére.
Ittas személy a kórház területére nem léphet, kivéve, ha kórházi ellátásra vagy ambuláns kezelésre szorul. Az intézménybe a vakvezető kutya beengedhető.

Gépjárműforgalom: a kiszolgáló gépkocsik, mentők, valamint az egészségügyi dolgozók gépkocsival történő közlekedése az elektromos kapun keresztül történik.

 

Kilépés a kórház területéről

A betegek pizsamában, kórházi ruhában a portán nem léphetnek ki. A saját civil öltözékükben a városba kijáró betegeket az osztályoknak, szakterületeknek kilépési engedéllyel kell ellátniuk.

A kórházi dolgozó munka- és védőruhában nem hagyhatja el a kórházat.

A kórházból kórházi tulajdont képező anyag, eszköz, textília, fogyó- vagy állóeszköz, élelmiszer csak engedéllyel (szállító levéllel stb.) vihető ki.

A rendészeti alkalmazottak, illetőleg a portán szolgálatot teljesítők a távozó alkalmazottak csomagjait ellenőrizhetik.

 

Munkahelyen tartózkodás

Az engedélyezett beteglátogatáson és hivatalos ügyek intézésén kívül idegen személy az osztályon, szakterületen nem tartózkodhat, beleértve a dolgozók hozzátartozóit, ismerőseit is. Az osztályra, érkező idegenek fogadását, ügyeik intézésének módját, távozásuk ellen-őrzését az osztályos munkarendben kell rögzíteni.

A dolgozó munkaidején kívül a munkahelyén (az osztályon,) nem tartózkodhat, ott nem alhat. Kizárólag az osztályvezető főorvos indokolt esetben adhat e szabály alól felmentést.

 

II. Kapcsolattartás szabályai - Általános beteglátogatási rend

Az intézményben 14.00 órától 18.00 óráig fogadhatnak a betegek látogatókat, de ez nem zavarhatja sem az ellátást, sem pedig a szobatársakat.
A műtéti jellegű osztályokon fekvőbetegek részére vágott, vagy dobozolt virágot lehet be-hozni!

A beteglátogatás az osztály e célra kijelölt helyén (ebédlő, társalgó, folyosó, stb.) történjen. Arra kell törekedni, hogy a fekvő betegek kivételével látogató a kórtermekben ne tartózkodjék.

Egy beteget egyszerre két látogatónál több, valamint 10 éven aluli gyermek nem látogathat. A Szülészeti Osztály látogatási rendjét az osztály működési szabályzata határozza meg.

Ha a beteg érdeke úgy kívánja, vagy a látogató nem megfelelő magatartást tanúsít, az osztályvezető főorvosnak joga van a látogatást ideiglenesen vagy véglegesen megtiltani.

A látogatók a kórház területén kötelesek olyan magatartást tanúsítani, hogy azzal az osztályok rendjét, a betegek nyugalmát és a dolgozók munkáját ne zavarják. Ellenkező esetben kiutasíthatók, szükség esetén a rendészet vagy a rendőrség segítségét kell kérni.

Rendkívüli jogrend, vészhelyzet, katasztrófa helyzet esetén a mindenkori jogszabályi elő-írások határozzák meg a látogatási rendet.

 

III. Kórházi napirend

Kórházi napirend
05:00 - 08:30 óra Hőmérőzés, tisztálkodás, reggeli
8:30 - 12:00 óra Vizitek, vizsgálatok, kezelések, műtétek
12:00 - 14:00 óra Ebéd, vizit, konzíliumok
14:00 - 16:00 óra Csendes pihenő
16:00 - 18:00 óra Délutáni szakfeladatok előkészítése és vacsora
18:00 - 22:00 óra Szakfeladatok elvégzése, ügyeleti beteg ellátás, esti vizit
22:00 óra Villanyoltás

 

 4. A betegjogok gyakorlásának és érvényesítésének szabályai

A beteg az egészségügyi szolgáltatás igénybevételekor köteles tiszteletben tartani az erre vonatkozó jogszabályokat és az intézményi rendet.

A beteg - amennyiben ezt egészségi állapota lehetővé teszi - köteles az ellátásban közre-működő egészségügyi dolgozókkal képességei és ismeretei szerint együttműködni.

A beteg és hozzátartozói jogaik gyakorlása során kötelesek tiszteletben tartani más betegek jogait és nem sérthetik az egészségügyi dolgozók törvényben foglalt jogait.

A beteg jogosult az egészségügyi ellátással kapcsolatban panaszt tenni, melyre az I. emelet gazdasági folyosóján a Könyvtárban van lehetősége a betegjogi képviselőnél.

 

5. A betegjogi képviselővel való kapcsolattartás rendje

A betegjogi képviselő az erre irányuló megbízás alapján ellátja a betegek jogainak védelmét és segíti őket e jogaik megismerésében és érvényesítésében. A jogvédelmi képviselő az Integrált Jogvédelmi Szolgálat (IJSZ) munkatársa, az egészségügyi intézménytől független személy.

Ügyfélfogadás rendje:
 a betegjogi képviselő telefonon elérhető az alábbi napokon:

  •     hétfőtől- csütörtökig: 08:00-17:00 között
  •     pénteken: 08:00-14:00 között.

Személyes fogadóóra: telefonon előre egyeztetett időpontban.
Helye: Kazincbarcikai Kórház, Kazincbarcika, Május 1 út 56. I. emelet, Könyvtár

A telefonszám a mindenkori betegjogi képviselő mobiltelefon elérhetősége, melyet a Kór-házban elhelyezett információs táblák és a kórház honlapja tartalmaz.

 

6. A betegek értékeinek megőrzésére vonatkozó szabályok

A kórházba felvett beteg figyelmét a beteg elhelyezését végző egészségügyi szakdolgozónak fel kell hívni, hogy pénzét és értékét a kórház házipénztárába - kórházi tartózkodása idejére - ingyenes letétbe helyezheti. Az intézetileg szabályozott leltári átvétel után osztályonként elhelyezett páncélszekrény teszi lehetővé az értékek közvetlen elhelyezését.
A házipénztár letétre a Ptk. 462.- 466.§-ai az irányadóak. Ha a beteg a pénzét és értékét nem kívánja a kórházi házipénztárban letétbe helyezni, figyelmeztetni kell arra, hogy ilyen esetben a kórház felelőssége a Ptk. 471.§-a szerint alakul.

A beteg pénzét és értékét személyesen vagy meghatalmazottja (kísérője vagy a kórháznak a beteg által meghatalmazott dolgozója) útján helyezi el a házipénztárban. A távozó beteg pénzét és értékét a beteg személyesen vagy meghatalmazottja (kísérője, vagy a kórháznak, a beteg által meghatalmazott dolgozója) veheti fel. A meghatalmazást írásba kell foglalni.

Az intézetbe felvett betegek pénzének és értékeinek kezelésével kapcsolatos részletes szabályokat az intézmény Szervezeti és Működési Szabályzatának melléklete tartalmazza, melyről a betegellátó osztály dolgozói adnak felvilágosítást.

 

7. Alkoholtilalom

A kórház területére az alkohol bevitele, továbbá annak fogyasztása, tárolása tilos.
Betegnek, kívülálló személynek, dolgozónak szeszes italt bevinni, munkahelyen fogyasztani vagy tartani nem szabad.

 

8. Dohányzás

A kórház egész területén TILOS a dohányzás!

Dohányozni csak az épületen kívüli kijelölt helyen szabad. A dohányzásra vonatkozó részletes előírásokat az intézmény „ Szabályzat a nemdohányzók védelmében” című szabályzat tartalmazza. A szabályozás az intézmény területén minden osztályon és járóbeteg ellátási területen jól látható helyen ki van füg-gesztve.

 

9. Rádió, TV

Rádiót hallgatni, tv-t nézi csak az osztályos házirendben meghatározott helyeken és időben lehet. Saját készülék üzemeltetésére az osztályvezető főorvos adhat engedélyt, s egy-ben szabályozza az üzemeltetés módját.

 

10. Telefon

A kórházi telefont csak hivatalos ügyben lehet igénybe venni. Hivatalos ügynek minősül, ha a beteg sürgős kórházi felvételéről, elbocsátásáról vagy állapotrosszabbodásról kell te-lefonon értesítést küldeni. A betegek helyi beszélgetéseiket a nyilvános telefonkészüléke-ken keresztül bonyolíthatják le.

 

11. Postai ügyek

Az osztályok, dolgozók, betegek részére érkező postai küldeményeket az intézmény postá-zójában kialakított fiókokban az osztályok megbízott felelősei veszik át, amely előzőleg az intézmény iktatási rendszerébe nyilvántartásába került.

A munkahelyek, dolgozók a kórházon keresztül csak hivatalos levelezést folytathatnak, mely az intézmény iktatási rendszerében nyilvántartott.

Az Intézményi Házirendben leírtak alkalmazott szabályozását az egyes betegellátó osztályok, „Osztályos Házirendben" az osztályvezető főorvos szabályozza.